افزایش نور آفتاب – مقایسه ترکر های خورشیدی با لوله های خورشیدی قدیمی

مقایسه سیستم های انتقال نور خورشیدی با ترکر های خورشیدی و بدون ترکر های خورشیدی

امروزه سیستم های مختلفی برای انتقال نور آفتاب به داخل ساختمان ها وجود دارد. متداول ترین این سیستم ها لوله های خورشیدی می باشند. نمونه های قدیمی این لوله ها به صورت آفلاین نور خورشید را انتقال میدادند.

اخیرا فناوری ترک کردن نور خورشید باعث شده این سیستم کارایی بهتری داشته باشد. در ادامه به مزایا و مقایسه سیستم ها ی با ترکر و بدون ترکر خواهیم پرداخت.

مقایسه سیستم های با ترکر و بدون ترکر خورشیدی

همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید. اولین مزیت سیستم های با ترکر خورشیدی، افزایش بهره وری ساعتی نور خورشید می باشد. به عبارت دیگر ترکر های خورشیدی قابلیت افزایش ساعت هایی که نور خورشید به داخل ساختمان انتقال داده میشود رو دارد. این سیستم ها تا 10 ساعت در روز نور خورشید را به داخل ساختمان ها هدایت میکنند. در صورتی که سیستم های بدون ترکر نهایتا 2.4 ساعت نور خورشید را به داخل واحد ها منتقل میکنند. 

زمان انتقال نور آفتاب توسط ترکر ها ی خورشیدی در روز

زمان انتقال نور آفتاب توسط ترکر ها ی خورشیدی در روز

مزیت دیگر استفاده از ترکر های خورشیدی، کاهش فضای مورد نیاز در پشت بام میباشد. با استفاده از ترکر های خورشیدی 1 تا 2 درصد از فضای پشت بام برای انتقال نور خورشید مورد نیاز است. سیستم های بدون ترکر برای انتقال نور خورشید به همان اندازه (لوکس) به 4 الی 6 درصد از فضای پشت بام نیاز دارند. این امر بسیار برای ساختمان ساز ها مفید می باشد. تا هم از فضای بهتری استفاده کنند و هم به عنوان مثال در یک ساختمان 300 متری در منطقه یک تهران حداقل 8 متر به سود سازنده میباشد. به عبارتی برای یک ساختمان 6 طبقه با حدود قیمت 14 میلیون برای هر متر 680 میلیون به نفع سازنده است. همانطور که مشاهده میکنید با استفاده یک ترکر مبلغ قابل توجهی به نفع سازنده میشود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای