تاثیر نور طبیعی بر سلامتی انسان

نور طبیعی تاثیرات بسازایی بر جسم و روح اسنان میگذارد

ملاتونین هورمونی است که در پاسخ به دوره های تاریکی و روشنایی روز (نور طبیعی) و شب در بدن ساخته میشود. این هورمون مهم که در سال 1958 میلادی کشف شد، توسط غده پینه آل در مغز ترشح میشود. ملاتونین به عنوان یک هورمون محافظ سلامتی انسان و همچنین یک آنتی اکسیدان (ضد پیری) قوی در طول هزاران سال در حیوانات و گیاهان (در بند های غضروفی که به ستون فقرات مربوط میشود) وجود داشته است.

وظایف ملاتونین

این هورمون بیشتر در طول شب ترشح شده و میزان تولید آن در شب، 10 برابر روز است. ملاتونین یک هورمون محافظ است که باید به آن اجازه و امکان ترشح در ساعات اولیه صبح داده شود. ترشح این هورمون موجب تنظیم فعالیت های بدن هنگام خواب شده و با توجه به ارتباط آن با نور، در نتظیم خواب و بیداری موثر است.

رابطه ملاتونین با نور طبیعی

ذر ساعات اولیه صبح وقتی هوا در تاریک ترین وضعیت خود قرار دارد، میزان ترشح ملاتونین به بالاترین حد هود میرسد. اما قرار گرفتن انسان در معرض نور ترشح ان را متوقف میکند. این موضوع، هدف بسیاری از مطالعات امروزی است. مواجهه با نور روشنایی در شب و متعاقبا حلوگیری از ترشح و تولید ملاتونین با بسیاری از آسیب های وارده به بدن ارتباط دارد. در نتیجه استفاده از نور طبیعی در ساختمان هماهنگی لازم با ترشح این هورمون در بدن داشته و تاثیرات بسزایی در سلامت روحی و جسمی انسان دارد. 

نور مصنوعی و تاثیر آن بر سلامتی

تحقیقات نشان داده که خوابیدن در محلی با چراغ هیا روشن به طور مداوم و کار کردن و بیداری های بلند مدت شب میتواند موجب افزایش بیماری قلبی، افسردگی به خصوص در زنان شود. 

1- سیستم های تامین نور طبیعی در ساختمان

با افزایش تعداد طبقات ساختمان ها نیاز به روش های جدید تر در این صنعت دیده شد و نورگیر های اکتیو با سیستم های دنبال کننده نور خورشید طراحی و ساخته شد.

این سیستم ها با ردیابی نور خورشید در طول روز، نور طبیعی را به طبقات پایینی منتقل خواهند کرد. این سیستم ها دقت بسیار بالایی داشته و حجم نور بیشتری را متقل خواهند کرد. 

تکینولایت با عضویت در انجمن شرکت های دانش بنیان استان اصفهان موفق به ساخت این نورگیر ها در کشور شده است. این سیستم به صورت کاملا هوشمند نور خورشید را ردیابی می کند و تا بیست طبقه نور خورشید را به واحد های پایین منتقل می کند.

2- خرید نورگیر هوشمند خورشیدی

برای مشاوره یا خرید این نورگیر ها می توانید با شماره تماس های داخل سایت تماس حاصل کرده یا از طریق لینک زید فرم پیش خرید را تکمیل کرده تا همکاران ما با شما تماس حاصل فرمایند.

فرم پیش خرید نورگیر هوشمند خورشیدی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای